W latach 2019-2021, Związek Międzygminny „Obra” zamierza realizować projekt pod nazwą „Budowa PSZOK w ramach uzupełnienia kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wraz z działaniami edukacyjnymi na terenie ZM OBRA”
Na projekt składają się następujące zadania:
Zadanie 1 Opracowanie dokumentacji projektowej
Zadanie 2 Dostawa pojemników na odpady biodegradowalne
Zadanie 3 Prace budowlane
Zadanie 4 Nadzór inwestorski
Zadanie 5 Dostawa ładowarki dla PSZOK
Zadanie 6 Dostawa wyposażenia PSZOK
Zadanie 7 Promocja projektu
Projekt uzyskał dofinasowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 2.2. Gospodarka odpadami komunalnymi oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.
Umowę na finansowanie projektu podpisano w dniu 17.12.2019 w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Planowany całkowity koszt realizacji Projektu 4 875 486,30 PLN
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych 3 963 810,00 PLN
Wysokość dofinansowania ogółem 3 369 238,50 PLN
Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) na terenie Związku Międzygminnego "OBRA" w gminie Wolsztyn, w ramach uzupełnienia kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych. PSZOK przeznaczony będzie do obsługi Gminy Wolsztyn. PSZOK planuje się umieścić na działce o nr ew. 313, obręb 0014 Powodowo, gmina Wolsztyn, na północ i wschód od zamkniętych kwater składowiska odpadów.
Jednym z głównych celów projektów jest upowszechnienie wzorcowych rozwiązań w zakresie selektywnego zbierania odpadów, podtrzymanie ochrony środowiska i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, przedsięwzięcie przyczyni się do rozwiązania problemu z pozbyciem się odpadów wielkogabarytowych, gruzu, puszek po farbach, itp. Planowane miejsce na odpady przeznaczone do ponownego użycia pozwoli także minimalizować ilość powstających odpadów oraz ograniczyć „dzikie wysypiska śmieci”. Celami szczegółowymi są: - ograniczenie masy składowanych odpadów komunalnych; - ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych trafiających do strumienia odpadów komunalnych; - możliwość uzyskania czystszego surowca zbieranego selektywnie w PSZOK; - zwiększenie odzysku surowców wtórnych z odpadów komunalnych, - zmniejszenie ilości dzikich wysypisk śmieci oraz poprawa jakości środowiska w związku z oddawaniem odpadów a nie utylizowaniem ich na własną rękę przez mieszkańców np. poprzez spalanie w piecach czy na podwórkach, -prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi; -pogłębienie współpracy z gminami w zakresie gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.
Zgłaszania wszelkich nieprawidłowości, nadużyć finansowych, dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko można dokonać poprzez:
1. Formularz dostępny na stronie http://www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
2. Wysyłając informację na adres e-mail: naduzycia.pois@mr.gov.pl