SKŁADOWISKO ODPADÓW INNYCH NIŻ NIEBEZPIECZNE I OBOJĘTNE W MIEJSCOWOŚCI SIEKÓWKO, GMINA PRZEMĘT |
CHARAKTERYSTYKA SKŁADOWISKA
1. Lokalizacja obiektu
Składowisko odpadów znajduje się w miejscowości Siekówko, gmina Przemęt, powiat wolsztyński, województwo wielkopolskie, na działce o nr. 305/1 i 307, obręb 22. Rekultywacja prowadzona będzie, więc na przedmiotowych działkach.
Lokalizację składowiska względem najbliższych miejscowości przedstawiono na ryc. 1 na fragmencie mapy topograficznej, lokalizację względem najbliższych terenów sąsiednich wskazano poniżej:
Lokalizacja przedsięwzięcia względem najbliższych miejscowości
Lokalizacja przedsięwzięcia terenów sąsiednich
Lokalizacja przedsięwzięcia terenów sąsiednich
Bezpośrednie sąsiedztwo przedmiotowego składowiska stanowią:
- od strony północnej - użytki leśne,
- od strony zachodniej - użytki rolne oraz – częściowo – użytki leśne,
- od strony południowej - użytki rolne,
- od strony wschód - użytki rolne.
Położenie administracyjne:
- województwo: - wielkopolskie,
- powiat: - wolsztyński,
- gmina: - Przemęt.
Podczas prac rekultywacyjnych należy wokół kwatery składowiska odpadów uzupełnić pas zieleni izolacyjnej. Nie przewiduje się wycinki drzew w ramach przedmiotowego projektu.
2. Warunki geologiczne i hydrogeologiczne
W rejonie składowiska odpadów, w podłożu wystepuja utwory trzeciorzędowe i czwartorzędowe. Podłoże budują utworzy trzeciorzędowe, reprezentowane przez utwory ilaste, występujące na głębokości poniżej 42 m p.p.t. Na nich zalegają osady czwartorzędowe (plejstoceńskie), reprezentowane przez piaski, pospółki i gliny zwałowe.
W rejonie składowiska występują dwie warstwy wodonośne w utworach czwartorzędowych:
- nadglinowa warstwawodonośna –występująca w piaskach i pospółkach na głębokości od 2,4 do 4,8 m p.p.t. - w stropie tej warstwy znajduje się niewielkiej miąższości (20 do 30 cm) warstewka gliny piaszczystej, co powoduje, iżzwierciadło wody ma charakter napięty;
- podglinowa warstwa wodonośna –występująca na głębokości od 32 do 42 m p.p.t.
Na północ od rejonu, na którym zlokalizowane jest składowisko odpadów, zgodnie z „Mapą Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP) w skali 1 : 500 000 według stanu CAG z dnia 30.06.2000 r.” (PIG, Warszawa, 2000r.), występuje Główny Zbiornik Wód Podziemnych GZWP nr 150 – Pradolina Warszawa – Berlin.
KONCEPCJA REKULTYWACJI KWATERY SKŁADOWISKA
Inwestorem przedsięwzięcia jest:
Związek Międzygminny OBRA
Berzyna 6
64-200 Wolsztyn
Działka o nr ew. 305/1 ma powierzchnię 13 898 m2, działka o nr ew. 307 ma powierzchnię 17 318 m2, łącznie obie działki mają powierzchnię 3,1216 ha. Powierzchnia przewidziana do rekultywacji, w tym wykonania warstw rekultywacyjnych wynosi ok. 0,9 ha. Na pozostałym obszarze nie planuje się wykonywania warstw rekultywacyjnych, jedynie uprzątnięcie i wyrównanie terenu oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń. Południowa część działek stanowi obecnie użytki rolne, nie planuje się ingerencji w tą część nieruchomości, nie stanowiła ona obszaru składowania odpadów, ani też faktycznej części zakładu
Zakres przedsięwzięcia obejmuje głównie prace ziemne i przetwarzanie odpadów w ilości łącznie do 18 120 Mg w trakcie całego procesu rekultywacji
1. Informacje ogólne o przyjętych rozwiązaniach projektowych
Zgodnie z zapisem § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz. U. z 2013 poz. 523), „rekultywację wykonuje się zgodnie z harmonogramem prac związanych z rekultywacją składowiska odpadów, określonym w zgodzie na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części w sposób zabezpieczający składowisko odpadów przed jego szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz na powietrze, a także w sposób integrujący obszar składowiska odpadów z otaczającym środowiskiem oraz umożliwiającą obserwację wpływu składowiska odpadów na środowisko, stosując materiały niebędące odpadami lub odpady, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia”.
Powierzchnię składowiska porządkuje się i zabezpiecza przed erozją wodną i wietrzną przez wykonanie odpowiedniej okrywy rekultywacyjnej, której konstrukcja uzależniona jest od właściwości odpadów.
Całość robót rekultywacyjnych na terenie składowiska w miejscowości Siekówko podzielono na cztery etapy:
1) etap I – prace przygotowawcze,
2) etap II – rekultywacja techniczna,
3) etap III – rekultywacja biologiczna,
4) etap III – zagospodarowanie ostateczne.
Etap I Prace przygotowawcze
Celem tego etapu jest opracowanie formalnych podstaw do przeprowadzenia rekultywacji składowiska (wyłonienie wykonawcy robót rekultywacyjnych).
Zakres prac etapu I obejmuje:
- przygotowanie dokumentacji przetargowej (SIWZ),
- wyłonienie wykonawcy robót rekultywacyjnych.
Etap II Rekultywacja techniczna
Celem tego etapu jest zabezpieczenie środowiska naturalnego przed szkodliwym oddziaływaniem składowiska odpadów.
Rekultywacja techniczna obejmuje wykonanie następujących robót:
- uporządkowanie, wyrównanie i zagęszczenie powierzchni zdeponowanych odpadów,
- podwyższenie istniejących trzech studni odgazowujących,
- wykonanie na powierzchni składowiska warstwy wyrównawczej,
- wykonanie na całej powierzchni kwatery składowiska warstwy biologicznej (glebotwórczej), z ziemi lub/i odpadów,
- wykonanie ścieżki ekologicznej.
Etap III Rekultywacja biologiczna
Rekultywacja biologiczna obejmuje wykonanie następujących grup robót:
- wykonanie obsiewu nasionami traw wraz z nasadzeniem drzew i krzewów na całej powierzchni zrekultywowanej kwatery – korona i skarpy zrekultywowanej kwatery..
Celem tego etapu jest integracja obszaru składowiska z otaczającym środowiskiem.
Przyjęto kierunek leśny rekultywacji obszaru składowiska odpadów.
Etap IV Zagospodarowanie ostateczne
Po upływie normatywnego czasu (50 lat) od zakończenia robót rekultywacyjnych, przedmiotowy teren, z uwagi na przyjęty kierunek rekultywacji, będzie porośnięty roślinnością wysoką tj. drzewami i krzewami.
Na obecnym etapie nie planuje się ostatecznego zagospodarowania terenu składowiska.